فهرست اخبار فهرست اخبار

با حضور رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان

همایش اقتصاد مقاومتی با رویکرد بخش مسکن در مدیریت خوزستان برگزار شد

با حضور رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان، همایش اقتصاد مقاومتی با رویکرد بخش مسکن در مدیریت خوزستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مدیریت خوزستان، امید حاجتی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان در گردهمایی مدیران و مسیولان شعب بانک مسکن استان خوزستان با اشاره به نامگذاری امسال به سال « اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» و لزوم توجه جدی به آن اظهار کرد: حرکت به سمت خود اتکایی یکی از اهداف جدی اقتصاد مقاومتی است. البته در برخی موارد عنوان می شود که ما باید به خودکفایی برسیم که به نظر می رسد این تعبیر اشتباه است زیرا هیچ کشوری در دنیا خودکفا نشده است و همه کشورها به همدیگر نیاز دارند.
وی افزود: خوداتکایی یعنی کاهش وابستگی به سایر کشورها و این موضوع به شدت در مقوله اقتصاد مقاومتی مدنظر است.
حاجتی با اشاره به اینکه باید در اقتصاد مقاومتی پتانسیل ها و ظرفیت های خاص استان خوزستان شناسایی و به مرز شکوفایی برسد، بیان کرد: مثلا خوزستان به علت شرایط اقلیمی و جاری بودن چند رودخانه در آن در بخش کشاورزی توانمندی های بی شماری دارد به همین دلیل باید بتوان این بخش از اقتصاد که پایدار و ماندگار خواهد بود را به خوبی شکوفا کرد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اقتصادی خوزستان، وابستگی بیش از حد آن به دولت و سیاستگذاری آن در تهران است، بیان کرد: برای نمونه 65 درصد اقتصاد خوزستان در بخش های نفت، گاز و پتروشیمی خلاصه می شود که کاملا ملی و در اختیار دولت است و ما در استان خوزستان هیچ دخل و تصرفی در آن نداریم.
حاجتی ادامه داد: همچنین سایر بخش های اقتصادی خوزستان نیز در اختیار مناطق آزاد و ویژه است که بازهم ما چندان دخالتی در آن نداریم به همین دلیل شرایط برای برنامه ریزی توسعه ای در اقتصاد برای ما بسیار سخت و به عبارتی دست ما در این خصوص بسته است.
وی بیان کرد: بر همین اساس همواره از دولت و وزارتخانه های مختلف از این موضوع را خواسته ایم که تفویض اختیار بیشتری به استانها به خصوص استان خوزستان صروت بگیرد تا بتوانیم برنامه ریزی بهتر و منسجم ترین برای پویایی و توسعه این استان داشته باشیم.
حاجتی بیان کرد: سال گذشته بالاترین درآمد مازاد مالیاتی آن هم در شرایط رکود در خوزستان محقق شد بدون اینکه فشار خاصی به مودیان وارد شود. طبق قانون 50 درصد این درآمد باید به خوزستان داده شود تا بتوانیم با آن برخی مشکلات طرح های عمرانی را حل کرد ولی متاسفانه چنین اتفاقی رخ نداد و خوزستان از سهم خود محروم شد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان ادامه داد: وقتی این اتفاقات رخ نمی دهد ما دیگر انگیزه ای برای کار نخواهیم داشت این در حالی است که با یک اعمال مدیریت می توانیم درآمدهای مالیاتی را به بدون فشار به مودیان به دو برابر برسانیم ولی وقتی قرار نیست سودی از این کار عاید خوزستان نشود، ما انگیزه ای برای این کار نداریم.
حاجتی با اشاره به اینکه بخش مسکن، موتور محرک اقتصاد کشور است، بیان کرد: بخش مسکن به علت سهمی که در اقتصاد کشور دارد جایگاه ویژه ای دارد و در این میان بانک مسکن به فعالیت تخصصی در این بخش، جایگاه ویژه ای دارد.
وی با اشاره به عملکرد مناسب مدیریت شعب بانک مسکن خوزستان در مدت اخیر عنوان کرد: در سه سال اخیر در ارزیابی های صروت گرفته مدیریت شعب خوزستان نمره قابل خوبی دریافت کرده است و از این بابت از مدیر و کارکنان آن تشکر می کنم.
حاجتی بیان کرد: امیدوارم با تداوم این روند، این مدیریت و مجموعه کارکنان آن بتوانند نقش خود در تحقق خواسته های مدنظر مقام معظم رهبری و خروج بخش مسکن از رکود را به خوبی ایفا کنند.
در ابتدای این مراسم، عباسعلی شفیعی مدیر شعب استان خوزستان با اشاره به اینکه بانک مسکن همواره در تحقق منویات مقام معظم رهبری پیشگام بوده است، بیان کرد: بانک مسکن امسال با ارایه طرح ها و محصولات نوین خود، گام مهمی در راستای تحقق اهداف مدنظر مقام معظم رهبری در بخش مسکن برداشته است و به عبارتی دولت را در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی یاری کرده ایم.
وی افزود: ما بخش مسکن را موتور محرکه اقتصاد کشور می دانیم و یکی از راه های برون رفت اقتصاد کشور، تحرک بخشی در بخش مسکن است به همین دلیل این بانک با ارایه راهکارهای نوین در بخش مسکن زمینه ساز تحرک بخشی و ایحاد رونق در بخش مسکن را فراهم کرده است.
شفیعی عنوان کرد: با وجود این مدیریت در مقایسه با سایر اعضای شبکه بانکی استان خوزستان سرانه پایین تری دارد ولی بیشترین حجم تسهیلات در سال های اخیر را در استان خوزستان پرداخته کرده و این از افتخارات ماست.
مدیر شعب استان خوزستان ادامه داد: همچنین در راستای خدمت به مردم خوزستان با تلاش فراوان تاکنون 60 هزار واحد مسکن مهر را فروش اقساطی کرده ایم که در این زمینه رتبه اول در سطح کشور را به دست آورده ایم ولی انتظار داریم سایر دستگاه های متولی بخش مسکن مهر نیز در این زمینه ما را همراهی کنند تا بتوانیم واحدهای بیشتری را فروش اقساطی کنیم.
وی با ارتقای درجه 28 شعبه استان در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: این امر علاوه بر ارتقای شغلی کارکنان استان، باعث افزایش سهمیه استان خوزستان برای جذب کارکنان جدید می شود.
آخرین بروزرسانی 1395/3/18